Haberler »  Bakan Özlü'den Kadın Buluşçulara Tam Destek

27 Mart 2019
Bakan Özlü

Kadın buluşçuları kabul eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 'Bundan sonra daha yoğun destekler vereceğiz. Sizlerden isteğimiz; bırakmayın, devam edin. Türkiye'nin size çok ihtiyacı var. Çalışmak sizden, destek bizden' dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 2017 Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı'nda ödül kazanan üç kadın buluşçu Prof. Dr. Nuray Çağlar, Yrd. Doç. Leyla Türker Şener ve Esin Öney'i kabul etti. Gerçekleştirdikleri buluşlardan dolayı kadın buluşçuları tebrik eden Özlü, kadınların uluslararası alanda elde ettikleri her bir başarının sadece kadınlar için değil, toplumun bütünü için birer ilham kaynağı olduğunu söyledi. Bakan Özlü, 15 yıllık bir süre içerisinde kadın akademisyen sayısının erkek akademiysen sayısına göre daha fazla artış gösterdiğine dikkat çekerek, '2002'de 26 bin kadın akademisyenimiz varken, bugün bu sayı 65 bindir. Bugün Türkiye'de 6 bin 900 kadın profesörümüz, 5 bin 300 kadın doçentimiz görev yapmaktadır. Yüksek öğretimde kız ve erkek öğrenci sayılarımız birbirine çok yakındır. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatında 807 kadın personelimiz vardır. Kadın çalışanlarımızın tüm personelimize oranı yüzde 30'dur. Bu oran elbette yeterli değildir. Fakat ben inanıyorum ki bugün burada olduğu gibi kadınlarımız bilimin içinde daha fazla yer alacaklar ve bu oranlar mutlaka artacaktır. Biz, bakanlık ve bağlı kuruluşlarımız olarak özellikle kadın personelimizin kariyer planlamalarına her zaman destek olmaya devam edeceğiz' ifadelerini kullandı.
Bakan Özlü, KOSGEB başta olmak üzere kadın girişimcilere ve ev hanımlarına ayrıcalıklı, özel destekler verildiğini anlatan Özlü, KOSGEB Uygulamalı Eğitim Programı'na girip sertifika alan kadınların hibe ve teşvik programlarıyla desteklendiğini, Girişimcilik Destek Sertifikası alan kadınlara destek programlarına kabul edilmeleri halinde ise başlangıçta 50 bin TL hibe verildiğini belirtti. Özlü, sonrasında işini daha da büyütmek isteyen kadınlara 30 ay sonra taksitli ödeyecekleri biçimde 100 bin TL daha kredi ödemesi yapıldığını kaydetti.

'Çalışmak sizden, destek bizden'
Özlü, söz konusu buluşların kadınlar tarafından gerçekleştirilmiş olmasının önemine vurgu yaparak, 'Bundan sonra daha yoğun destekler vereceğiz. Sizlerden isteğimiz; bırakmayın, devam edin. Türkiye'nin size çok ihtiyacı var. Çalışmak sizden, destek bizden' değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Özlü'nün konuşmasının ardından Prof. Dr. Nuray Çağlar, Yrd. Doç. Leyla Türker Şener ve Esin Öney gerçekleştirdikleri buluşlara ilişkin bilgiler verdi.

Çağlar: 'Yüzde 99 verimlilikte bir arıtım gerçekleştirdik'
Prof. Dr. Nuray Çağlar, gerçekleştirdikleri çalışmaya ilişkin şunları kaydetti:
'Bir öğrencimin yüksek lisans tez çalışmasıydı. Bizler enstitümüzün araştırma konuları içinde deniz kirliliği ile özellikle gemi kaynaklı kirlilikler ile mücadele veriyoruz. Bu geliştirdiğimiz yöntem tamamı ile ekolojik bir ürün. Yani bir enzim kullanarak çevre dostu bir arıtım yöntemi gerçekleştirdik. Yüzde 99 verimlilikte bir arıtım gerçekleştirdik. Böylelikle çevre dostu bir ürün kullanarak, çevre dostu bir arıtım sağladık.'
Çağlar, söz konusu sistemle yüzde 99 oranında bir arıtma elde edildiğine dikkat çekerek, bir petrol atığının bu sistem aracılığı ile arıtılarak berrak bir suya dönüştürülebileceğini anlattı.

El kullanmadan dişleri fırçalama cihazı
Yrd. Doç. Leyla Türker Şener ise otomatik olarak çalışan sensörlü bir sistem aracılığı ile tüm dişlerin iki dakikalık süreden 30 saniye gibi kısa bir sürede fırçalanmasını sağlayacak bir sistem geliştirdiklerini anlattı. Türker, 'Bunu engelliler için tasarladık. Baş kısmını çocuklar, erişkinler herkes kullanabilir. Tek fırçalı değil dört fırçalı bir sistem eş zamanlı olarak dişin tüm yüzeylerini, alt ve üst çene olmak üzere fırçalayabiliyoruz' dedi.

Giysi ile irtibatlandırılan çanta
İstanbul  1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi Yazı İşleri Müdürü Esin Öney de, gerçekleştirdiği 'giysi ile irtibatlandırılan çanta' buluşu ile çantanın giysiye monte edildiğini, aynı zamanda istenildiği zaman giysiden ayrılabildiğini belirtti. Öney, söz konusu buluş ile ağırlığın bir noktada değil, bütün sırt bölgesine yayıldığını söyledi.

 

Kaynak : http://www.habergazetesi.com.tr/haber/728586/bakan-ozluden-kadin-bulusculara-tam-destek


Görselleri

Video

507 defa görüntülendi.


TÜM HABERLER

Çantalı Üst Giysi Essin Hayalinde peşinden koşarak ve çok çalışarak 5 madalya kazanmayı başaran Essin Çantalı Giysi firmasının kurucusu Esin ÖNE ... Devamı için tıklayınız.
Liselerarası Moda Tasarım Yarışması Ödül Töreni Liselerarası Moda İllüstrasyon Yarışması Ödül Töreni ve Sergisi 8 Mart 2018, Saat 13.00'te Güzel Sanatlar Fakültesi ... Devamı için tıklayınız.
Buluşçularımız 2017 Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarından Ödüllerle Döndüler 8 - 11 Haziran 2017 tarihleri arasında Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteği ile Güney Kore’nin Seul kentinde dü ... Devamı için tıklayınız.
HÜRRİYET - Çantalı İhram Diyanetin Onayını Bekliyor İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde yazı işleri müdürü olarak görev yapan Esin ÖNEY, Türk Patent ve Ma ... Devamı için tıklayınız.
Dünya Kadınlar Gününe Özel Moda Ve Kadın Yarışması Düzenlendi İstanbul, (DHA)-İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü, lise öğrencileri ... Devamı için tıklayınız.
Türk Kadın Mucitler Kore Yolcusu Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığıyla 3 kadın buluşçu, 8-11 Haziran’da Güney Kore’de düzenlenecek 2017 Uluslararası K ... Devamı için tıklayınız.
Kadın Buluşçular Kore’den Madalya İle Döndü Esin ÖNEY, 'Giysi İle İrtibatlandırılan Çanta' İle Gümüş Madalya, Lübnan, Endonezya Özel Ödüllerine Layık Görüld ... Devamı için tıklayınız.
Adalet Bakanlığından Başarı Ödülü Güney Kore'nin Seul kentinde düzenlenen 2017 Kore Uluslararası Kadın Fuarında ''Giysi İle İrtibatlandırılan ... Devamı için tıklayınız.
Giyilebilen Çanta Üretti Taklit Edilmekten Korkuyor Giyilebilen çanta üretti, taklit edilmekten korkuyorİstanbul Adliyesinde taklit davalarına bakan Fikir ve Sınai Haklar H ... Devamı için tıklayınız.
Bakan Özlü'den Kadın Buluşçulara Tam Destek Kadın buluşçuları kabul eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 'Bundan sonra daha yoğun destekler verece ... Devamı için tıklayınız.
İstanbul Kids Fashion Fuarı'na 72 Ülkeden Ziyaretçi Akını İstanbul Fuar Merkezi’nde bu yıl 17-20 Temmuz tarihleri arasında 35.'ncisi gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Ki ... Devamı için tıklayınız.
TİME TÜRK - İstanbul Kids Fashion Fuarı 4 Bin 550 Ziyaretçiyi Ağırladı 35. Uluslararası İstanbul Kids Fashion-Bebek Çocuk Hazır Giyim ve Aksesuarları Fuarı, 17-20 Temmuz tarihleri arasında İs ... Devamı için tıklayınız.
HABER TÜRK - 35. Uluslararası İstanbul Kids Fashion-bebek Çocuk Hazır Giyim Ve Aksesuarları Fuarı Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Çiğdem Koçak, "Kadınların ... Devamı için tıklayınız.
DÜNYA - Pes Etmeyen Bir Kadının Marka Öyküsü Esin Öney, Güney Kore’deki uluslararası tasarım yarışmasından ödülle döndü. Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde Yazı ... Devamı için tıklayınız.
AJANS İSTANBUL - Ödüllü Kadın Buluşçular Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 2017 Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı'nda ödül kazanan 3 kadın ... Devamı için tıklayınız.
20 Bin Tl Kredi İle Başladı, Ödül Üstüne Ödül Kazandı Giyilebilir çanta buluşu ile geçtiğimiz yıl Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’na katılan ve 2 altın bir gümüş mad ... Devamı için tıklayınız.
Adliye Koridorundan Uluslararası Ödüle İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görev yapan Esin ÖNEY, çocukluk hayalini gerçekleştirdi. Küçük yaş ... Devamı için tıklayınız.
Kadın Buluşçular Kore’den Madalya İle Döndü Güney Kore’nin Seul kentinde 8-11 Haziran 2017 tarihleri arasında düzenlenen ’2017 Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fu ... Devamı için tıklayınız.
Türk Kadın Mucitler Kore Yolcusu Türk Patent ve Marka Kurumu yardımıyla 3 kadın buluşçu, 8-11 Haziran'da Güney Kore'de düzenlenecek olan 2017 Ulu ... Devamı için tıklayınız.
Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’nda Türkiye’den 3 Buluşçu Türk Patent ve Marka Kurumu, 8-11 Haziran 2017 tarihleri arasında Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteği ile Güne ... Devamı için tıklayınız.
CNN TÜRK - Çantalı Üst Giysi Yeniden Uluslararası Arenada Türk Patent ve Marka Kurumu, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteği ile Güney Kore'de gerçekleştirilecek olan ... Devamı için tıklayınız.
Giyilebilen Çanta Üretti Taklit Edilmekten Korkuyor İstanbul Adliyesinde taklit davalarına bakan Fikir ve Sınai Haklar Hukuk Makemesi’nin Yazı İşleri Müdürü Esin ÖNEY, giyi ... Devamı için tıklayınız.
SABAH - Müdür Giyilebilen Çanta Üretti İstanbul Adliyesi Fikir ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nin Yazı İşleri Müdürlüğü görevinde bulunan Esin Öney, herke ... Devamı için tıklayınız.
SÖZCÜ - Buluşu Çalınacak Diye Korkuyor Kalem Müdürü Esin Öney, ‘çantalı üst giysi’ tasarımı ile İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda üçüncü oldu. Can ÖZÇEL ... Devamı için tıklayınız.
MİLLİYET - Giyilebilen Çanta Üretti, Taklit Edilmekten Korkuyor İstanbul Adliyesinde taklit davalarına bakan Fikir ve Sınai Haklar Hukuk Makemesi’nin Yazı İşleri Müdürü Esin Öney, giyi ... Devamı için tıklayınız.
Sosyal Medya Adreslerimiz Yenilendi Firmamızın resmi sosyal medya adresleri hesapları kurumsal bir yapı için yenilenmiştir. Güncel adreslerimiz; facebook ... Devamı için tıklayınız.
Web sitemiz Yenilendi Essin Design olarak sizlere daha iyi hizmet verebilmek için daha işlevsel ve aradığınız bilgiye en hızlı ve kolay biçimd ... Devamı için tıklayınız.