Sosyal Sorumluluk »  Geçmişten Günümüze Yargı Çalışanları Giysi Sergisi/Müzesi

07 Eylül 2022
Geçmişten Günümüze Yargı Çalışanları Giysi Sergisi/Müzesi

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE YARGI MENSUBU VE PERSONEL GİYSİLERİ

Uygarlık tarihi boyunca doğa koşullarının yanı sıra toplumsal hayatın gereklilikleri insanoğlunu kılık- kıyafete zorunlu kılmıştır. Çağların değişimi ile birlikte de kıyafet seçimlerinde evrilmeler kaçınılmaz hale gelmiştir.

Çağdaş ulusların en doğal simgesi olarak bilinen giyim- kuşamda tarihsel süreçle birlikte büyük değişim ve dönüşümler yaşanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nda gerçekleşen dönüşümün ilk büyük adımı ise, 1829 tarihinde II.Mahmud’un ilan ettiği Nizamname kararı ile atılmıştır. Bu karar doğrultusunda ordunun kıyafetlerinde yeniliğe gidilmiş ardından ise memurların giyim kuşamında batılı anlamda düzenlemeler yapılmıştır. Bu devrim ile sarık ve cübbe yasaklanmış, memurların fes, pantolon ve ceketten oluşan takım elbise giymesi zorunluluğu getirilmiştir. 3 Kasım 1839 tarihinde imzalanan Tanzimat Fermanı ile de Osmanlı İmparatorluğu kıyafette Avrupai tarzdaki modernleşme sürecine girmiştir. 

Türkiye Cumhuriyet’i tarihinde ise kamu personeli kılık kıyafet yasası, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirilen devrimlerle 3 Nisan 1924’de kabul edilmiştir. Bu kanunla birlikte düzenlenen “Hâkimler ve Adliye Mensuplarının Resmi Kıyafetleri” geçmişten günümüze birçok değişikliklerle bugünkü halini almıştır. Adalet Bakanlığı tarafından yönetmeliklerle düzenlenen yargı çalışanlarının kıyafetleri, Atatürk devrim ve ilkelerine uygun, uygar, aşırılığa kaçmayacak en sade şekilde tasarlanmıştır. 

Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyet’i yargı çalışanlarının giyiminin tarihsel süreçteki değişimine tanıklık edecek olan bu sergimizde, yargı mensuplarının görevleri esnasında giydikleri giysiler, döneme ait minyatür çizimler ve fotoğraflardan esinlenerek gerçeğe en yakın şekliyle, Yazı İşleri Müdürü ve Tasarımcı Esin ÖNEY tarafından modellenmiş olup, orijinal üniforma ve aksesuarlar mahkeme çalışanları ile Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumlarından temin edilmiştir. 

01 Nisan 2015 yılında odasında gerçekleştirilen terör saldırısında şehit edilen İstanbul  Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim KİRAZ’ın, Türkiye Cumhuriyet’inin ilk kadın hâkimlerinden Adalet YILMAZ’ın ve bir dönem meslekte görev yapmış fakat şuan hayata gözlerini kapatmış değerli başkan, hâkim, avukat, kâtip ve mübaşirinde anıldığı bu sergimizde, merhumların yüzleri örneklenmiş, kendilerine ait giysileri kullanılarak yerleştirme sanatı ile canlandırılmıştır.

1955 yılında yapılıp uzun yıllar Sultanahmet Adliyesi’nde kullanılan ve sonrasında korunma amacı ile Çağlayan İstanbul  Adliyesi’ne taşınmış olan tarihi duruşma salonunun etkileyici atmosferinde gerçekleştirilecek sergimiz tüm ziyaretçilerini tarihe tanıklık etmeye davet ediyor. 

İstanbul  Cumhuriyet Başsavcısı Sn. Şaban YILMAZ’ın destek ve katkılarıyla, Yazı İşleri Müdürü/Tasarımcı Esin ÖNEY’in küratörlüğünde hazırlanmış olan bu anlamlı sergiyi, İstanbul  Adalet Sarayı çalışanlarına, tüm hukuk camiasına ve siz değerli ziyaretçilerimizin beğenisine ve ilgisine sunmaktan onur duyuyoruz. 

GİYSİ MÜZEMİZ İLE İLGİLİ TÜM HABER VE VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN


Video

926 defa görüntülendi.